Tyska Accepts långa karriär sträcker sig bakåt ända till 70-talet och man har genom åren radat upp klassiker. Med senaste skivan Too mean to die visar man upp ett piggt och modernt sound som gör att Accept fortfarande är ett av toppbanden inom Heavy Metal

Man inleder med Zombie Apocalypse från senaste släppet och publiken är omgående med på noterna. Accept visar upp en spelglädje som smittar av sig. Ledda av Wolf Hoffman och Mark Tormillo som dagen innan firade sin 68:nde födelsedag.

Accept visar sig från sin bästa sida och publiken svarar med mycket högljudd allsång i både refränger och i wow form.

Accept gör en lysande spelning och får högsta betyg av mig. Det enda som kan betraktas som negativt är att bandet har 40 låtar till som skulle kunna platsa på setlisten!

  1. Zombie Apocalypse
  2. Symphony of Pain
  3. Living for Tonite
  4. Restless and Wild
  5. Overnight Sensation
  6. The Abyss
  7. Objection Overruled
  8. Shadow Soldiers
  9. Princess of the Dawn
  10. Fast as a Shark
  11. Metal Heart
  12. Teutonic Terror
  13. Pandemic
  14. Demon’s Night / Starlight / Losers and Winners / Flash Rockin’ Man
  15. Balls to the Wall
  16. I’m a Rebel

Marcus Ahlberg