Om Oss

The Maloik skriver om de klassiska banden du älskar, banden du vill veta mer om och om de nya stjärnskotten i hårdrockens ständigt expanderande universum. Här kan du läsa om allt från AOR och Classic Rock till Black och Death och allt däremellan. The Maloik recenserar, intervjuar och nosar upp nyheter från hela rockens rika flora av band och genrer. Ett forum av fans för fans! The Maloik – Your one stop place for all things rock!

Peter ”Amber St. Pete” Johansson Redaktör & Skribent. Huvudinriktning: Melodiös hårdrock, Classic Rock, Sleaze, 80 tals hårdrock & Metal. Du når Peter direkt på: peter@themaloikrockblog.se
Ulf Romedahl. Hårdrockande familjefar och flygnörd. Skribent, redaktör och hobbyfotograf. Inriktning: Heavy fucking metal. Du når Ulf direkt på: ulf@themaloikrockblog.se
Lucas Martín Zimmermann * Redaktör, skribent, bloggare. Huvudinriktning: Hard rock, Heavy metal, Power metal, Folk metal, Symphonic metal, Gothic metal, Death metal, Black metal. Du når Lucas direkt på: lucas@themaloikrockblog.se
Pauline Pousar Skribent, etnolog och allkonstnär Huvudinriktning: Hårdrock, Progressiv rock, Punk och Metal i den ordningen. Du når Pauline direkt på: pauline@themaloikrockblog.se
Magnus Blomqvist Grundare, Chefredaktör, Skribent samt Ansvarig Utgivare. Huvudinriktning: Melodiös Rock, 80 tals hårdrocks & Metal. Du når Magnus direkt på: magnus@themaloikrockblog.se
Robin ’Gråben’ Gustafsson Skribent, Musiker och fotograf. Huvudinriktning: Prog metal, Trash metal, Black och allt annat hårt. Du når Robin direkt på: robin@themaloikrockblog.se